خوردن شراب در صورت تجویز طبیب | داستان فارسی
تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خانه » مذهبی » خوردن شراب در صورت تجویز طبیب
خوردن شراب در صورت تجویز طبیب

خوردن شراب در صورت تجویز طبیب

خوردن شراب در صورت تجویز طبیب…جواب امام صادق علیه السلام

بِسْم اللهِ الْرَّحْمنِ الْرحیم

ابوبصیر مى‏گوید: یک روزى در مجلس حضرت امام صادق (علیه السلام) نشسته بودم که زنى وارد شد، عرض کرد: یابن رسول الله مساله دارم و آن این است که من کسالتى دارم و براى معالجه به اطباء عراق مراجعه نمودم، آنها علاجم را در خوردن شراب دانسته‏اند حالا آیا اجازه مى‏فرمایید که مشروب بخورم یا نه؟ از شما کسب تکلیف مى‏کنم.

حضرت فرمود: با اینکه مى‏گویى طبیب آن را براى من دوا معین کرده است چرا نمى‏خورى؟

زن در جواب عرض کرد: در بین شما هستم و از شما پیروى مى‏کنم، اگر بفرمایید بخورم، مى‏خورم و اگر بفرمایید نخور، نمى‏خورم زیرا فرداى قیامت اگر خداوند به من بفرماید چرا شراب خورى؟ در جواب بگویم: امام صادق (علیه السلام) امر کرده و اگر بفرمایید چرا شراب نخوردى و از دنیا رفتى؟ در جواب مى‏گویم: امام صادق (علیه السلام) نهى کرده است.

امام صادق (علیه السلام) به من توجه کرد و فرمود: اى ابوبصیر آیا مى‏شنوى از این زنى که چنین سخن مى‏گوید، یعنى آیا تعجب نمى‏کنى از ایمان این زن که آنچنان محکم است و تابع دستور دین خود مى‏باشد که در حال مرض و دستور طبیب از خوردن مشروب بدون اجازه ما ابا مى‏کند.

پس حضرت به او فرمود: بخدا قسم اجازه نمى‏دهم که قطره‏اى از آن بخورى و اگر بخورى پشیمان مى‏شوى، سه مرتبه فرمودند: آیا فهمیدى که چه گفتم؟

زن گفت : بلى(۱).

نظیر این زن عارف به دین اسلام و پیرو و کلام حضرت امام صادق (علیه السلام) و آگاه بودن به وظیفه خود و اینکه این زن با خود فکر مى‏کند که من عبث خلق نشده‏ام و آن کسى که مرا از عدم بوجود آورده لابد دستوراتى هم دارد باید دنبال آن وظیفه رفت تا اینکه در روز قیامت مورد مواخذه پروردگار عالم قرار نگیرم،درتاریخ بسیار است

 

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است
5